Idea on yksinkertaisuudessaan, että lasipurkin pohjalle laitetaan merisuolaa muutaman sentin kerros ja vettä sen verran, että suola juuri ja juuri peittyy. Purkin koosta riippuen olen laittanut 2-4 sentin kerroksen suolaa. Tarvittaessa voi vettä lisätä kasvatusprosessin aikana. Kannattaa kuitenkin olla kärsivällinen, koska suola jatkaa kiipeämistään ylöspäin koko ajan, ymmärtääkseni niin kauan kuin kosteutta ja suolaa purkin pohjalla riittää. Omat suolateokset alkoivat nopeasti kasvaa, kolmessa päivässä kasvua oli jo reilu viisi senttiä. Tarkoitukseni on ostaa "suolakippaan" led-kynttilä eli polttelin aitoa kynttilää siinä vain kuvauksen ajan.
Lisäys: Luin FB-ryhmästä, että joillakin on haasteellista saada suola kasvamaan. Jos ei lähde alkuun, niin lämpö kuulemma auttaa. Jotkut polttaa kipassa kynttilää aina kun pystyy tai sitten pistää kipan talon lämpimimpään paikkaan. Itsellä "kasvoi" vauhdilla, olisiko syynä vanha talo, joka ei tiedä nykyeristyksistä mitään ja lämmityskin tapahtuu puilla. ;)
GLUTEENITON JA LAKTOOSITON PIIRAKKAPOHJA (suolainen/pellillinen)
200 asteessa 40 min
250 g laktoositonta maitorahkaa
250 g laktoositonta voita
4 dl Sunnuntai tumma gluteeniton jauhoseos
2 tl leivinjauhe
Itsellä oli piirakan täytteenä
jauhelihaa 400 g
kinkkua 200 g
ananasmurska 2 prk
suolakurkkua silputtuna n. 3 dl
juustoa n. 400g
Toiseen piirakkaan lisäsin täytteeseen 2,5 dl ruokakermaa ja yhden kanamunan. Tällöin täyte on "kosteampaa", mutta molemmat olivat hyviä. :)
GLUTEENITON KAKKUPOHJA
200 asteessa 30 min.
6 munaa
2,25 dl sokeria
2,25 dl perunajauhoja
1,5 tl leivinjauhetta
Täh!? Suolan kasvatusta!? Tätä pitää heti kokeilla! Vautsivau.
VastaaPoistaMinä olen kokeillut tuota myös ja blogissani näytänkin tuloksen aikaisemmassa postauksessa. On se kumma juttu että toi toimii!
VastaaPoistaTuunaukseni näkyy blogissani marraskuun 1.päivän postauksessa Otsikolla Valkoista.
Poista